Po co dzieciom programowanie?

3 główne powody:

1. Poprawia umiejętność logicznego myślenia

Programowanie wymaga używania logicznego sposobu postępowania. Każda komenda wpływa na działanie programu w logiczny i dający się wytłumaczyć sposób.

 

2. Uczy ciekawości świata i kreatywnego rozwiązywania problemów

Po pierwsze programowanie uczy formułowania problemów. Po drugie ich rozwiązywania. Im więcej dziecko zna technik programistycznych tym bardziej kreatywnie i na wiele sposobów jest w stanie dany problem rozwiązać.

Dla przykładu, chcąc zrobić grę, która wykorzystuje efekt grawitacji, musimy sformułować problem „jak działa grawitacja i jak ją zasymulować w grze?”. Następnie pozostaje nam przemyśleć rozwiązania, zaprogramować je, poeksperymentować i wybrać najlepsze.

 

3. Jest nieocenioną inwestycją w przyszłość dziecka

Już teraz zawody związane z programowaniem, informatyką i nowymi technologiami są bardzo cenione (raport pracuj.pl). Z drugiej strony od pewnego czasu firmy mają problem ze znalezieniem kandydatów do pracy. A wydaje się, że rynek nowych technologii będzie się bardzo dynamicznie rozwijał.

Poza tym nawet jeżeli Twoje dziecko nie będzie miało ochoty zostać programistą, to umiejętności związane z logicznym myśleniem i kreatywnym rozwiązywaniem problemów na pewno będą pomocne w życiu 😉

 


Zachęcam do obejrzenia

 

Mitch Resnick o programowaniu w Scratch:

 

Sugata Mitra o niesamowitych możliwościach edukacyjnych dzieci:

 


Na lekcjach dowiesz się jak odnaleźć się w świecie programowania, od zera. Na początek możesz zapoznać się z podstawowymi informacjami o Scratch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *